
Procesor in RAM
Še dve od skrivnostnih stvari, ki se nahajajo v vašem računalniku
Procesor
Veliko podjetij izdeluje procesorje, saj te služijo za različne zadeve, za računanje raznoraznih zadev, tudi v grafični kartici imate kakega, ampak za tiste procesorje, ki jih vsi poznate sta pa samo dva glavna akterja. AMD in Intel. Kdo bo koga in kdo ima daljšega ne bi v tej kolumni, je veliko drugih bolj merodajnih razprav okoli tega… Torej procesor ali CPU (central processing unit, enota za centralo procesiranje – malo spominja na komunizem), skrbi za računanje vseh zadev, ki se dogajajo v vašem mlinčku. Vsi procesorji imajo, na sebi hladilnik, ker se zaradi velike električne obremenitve oz. aktivnosti zadeva precej segreje, brez hladilnika in ventilatorja doseže zadeva hitro 100 stopinj celzija, ko enkrat to doseže seveda, zadeva ni več uporabna in če ste pazljivi lahko vidite kak dimček kako se vije ven . Tale filmček je sicer star, ampak toliko, da vidite zadevo, kako zgleda. POZOR, NE DELAJTE TEGA DOMA !
Zadeva izgleda nekako takole :
Sama zadeva pa zgleda takole :
Random access memory. Računalnik, ko zaženete program, ga naloži v RAM, od koder potem zadevo dejansko izvaja. Zato je pomembno, koliko te zadeve imate v računalniku. In ta komponenta je lahko pogosto razlog, za počasno nalaganje programa. Če imate veliko zadev odprtih, vam dejansko zmanjka spomina, ampak to ne pomeni, da se bo vse skupaj sesulo, ampak se programi, ki se aktivno uporabljajo shranijo v RAM, ostalo gre nazaj na disk na tako imenovano SWAP datoteko, ko potrebuje računalnik spet te datoteke, jih pobere iz diska, ampak ker je prenos podatkov iz diska bolj počasen od branja podatkov iz RAM spomina uporabnik to doživi kot “štekanje” računalnika. Ko prebavi podatke se spet vzpostavi normalno stanje. Zdaj več ko je podatkov in več kot jih zahtevamo naenkrat, bolj obremenimo zadevo. Če imamo danes 1 GB spomina je to nekaj čisto normalnega, kajti zavedati se morate da že sami Windowsi zahtevajo nekih 200 mb +.
Na spodnji sliki so predstavljeni RAMi nekako po zgodovinski lestvici, zgornjega najdete v kakem antičnem sistemu, ta spodnjega pa praktično v vseh mlinčkih. Cene za RAMe so spet različne kajti, nekateri rRAMi so bolj trpežni proti obremenitvam kot drugi in lahko vključujejo še recimo dodatne hladilnike.
Za komentiranje dogodka se moraš prijaviti preko obrazca na vrhu strani ali rdečega gumba FB connect