Prijava je bila neuspešna.

Še niste registrirani?

Če še niste opravili registracije, lahko to storite tukaj.

Pozabljeno geslo?

V kolikor ste izgubili svoje geslo, ga lahko pridobite tukaj.

Registracija je potrjena.

Uspešno ste potrdili vašo registracijo.

Sedaj se lahko preko obrazca na vrhu naše spletne strani prijavite z vašim uporabniškim imenom in geslom.

Velikonočni prazniki

Mi o sebi in ljudeh okoli nas, kultura, umetnost, znanost, religija

Velikonočni prazniki

OdgovorNapisal/-a IsKrIcA » Sreda 12 april 2006 @ 8:29

Bližajo se Velikonočni prazniki. Pa poglejmo najprej par podatkov za splošno izobrazbo :mrgreen:

Velíka nóč je najpomembnejši krščanski praznik. Kristjani praznujejo vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Na veliki petek so Jezusa križali, tri dni kasneje, na veliko nedeljo, pa naj bi vstal od mrtvih.

Po tradiciji je na veliki petek zapovedan strogi post, v soboto se blagoslovijo (pogovorno žegnajo) jedila, ki se potem zaužijejo za nedeljski zajtrk. Jedila imajo določeno simboliko, suho meso simbolizira Kristusovo telo, rdeči pirhi so kaplje krvi, hren predstavlja žeblje, potica pa krono.

Velika noč je premakljiv praznik, v odvisnosti od datuma velike noči so tudi datumi nekaterih drugih cerkveni praznikov in tudi pust. Določeno je, da se praznik obhaja prvo nedeljo po prvi spomladanski polni Luni. Tako je lahko velika noč med 22. marcem in 25. aprilom. V pravoslavni cerkvi pa ga praznujejo kasneje zaradi uporabe zastaranega julijanskega koledarja.

Praznik sam ima korenine tudi ali predvsem v starih poganskih navadah, ko so praznovali prihod pomladi. Pri nas prazniku rečejo tudi vuzem ali uskrs.

Zgodnje kristjane so krščevali v tednu pred veliko nočjo. Znamenje krsta, vstopa v novo življenje, je bilo jajce. Izmenjevanje velikonočnih jajc oziroma pirhov izhaja že iz starih poganskih navad, denimo čaščenja boginje Eostre. Jajca predstavljajo ljubezen in prijateljstvo, pa tudi celotno stvarstvo kot kozmično jajce.

Praznujete Veliko noč? Če jo, kako?
Zame je Velika noč že od mejhnga en luškan praznik pa čeprov nism verna. K sm bla manjša sm hodila k babici v Mursko Soboto, kjer je cela družina verna. Tam smo potem barvali pirhe, tko ene 5 otrok na kupu..na Veliko noč pa smo iskali po vrtu kaj nam je velikonočni zajček prnesu :mrgreen: ponavadi so bli to pirhi in pa kksni bomboni oz. sladkarije v take gnezdu narejenem iz trave. Edina slaba plat je bila ker smo potem morali obiskat vso bližnjo in daljno žlahto in pr vseh jest, ker so bli drugače užaljeni..kar je pomenil da sm jaz pršla po dveh dneh domov z 2 kilama več :roll:
Drugače doma pa tud barvam pirhe in tko sproščam svojo ustvarjalnost, čeprov letos ne wem če jih bom, pa potem tiste najlepše raztalam med družino in prijatelje. :mrgreen:
IsKrIcA

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jolly » Sreda 12 april 2006 @ 17:28

Jaz ko sem bila majhna sem vsako leto pri babici barvala pirhe, pa jih gloncala, itd. Potem pa ko mi je babica umrla nekako nisem vec nasla veselja. Letos jih bom tut barvala. Samo se se nisem odlocila - al gnile al pa nekuhane in potem jih bom metala v glavo vsem, ki mi skacejo po glavi.
Jolly

Kraj: Dom?ale

OdgovorNapisal/-a Badgirl » Sreda 12 april 2006 @ 21:42

Luskan praznik, ker smo lahko doma. Pirhe rada jem, barvat se mi jih pa ne da.
Badgirl

OdgovorNapisal/-a charlli » Četrtek 13 april 2006 @ 1:14

Jaz sem doma tisti, ki postavlja jelko, piha balone in tako za hec barva pirhe. Čeprav ne praznujemo tega praznika mi je simpatičen, sploh letos ker sem dobil iz Leclerca 300 malih čokoladnih jajčkov :mrgreen:

Vsem uporabnikom katoliške veroizpovedi želim srečne velikonočne praznike!
charlli
chUnaDesign

OdgovorNapisal/-a Tody » Četrtek 13 april 2006 @ 16:45

mah lih zadnjič sem spraševal WTF je to pa se mi ne da googlat za tem anyway who gives a f... važn da smo doma in se bomo spet praskal po jajcih k nevem kam se bi dal...
Tody

Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a nana » Četrtek 13 april 2006 @ 17:37

Men je pa prov kul se igrat s tem. Sem se ze pripravila in kupila nek komplet za porisat. Sam kaj k nisem glih nek talent za risanje pa pol bl poceckani jajcki vn pridejo. :oops:
Kul mi je pa vseen. Nimam pa lih nekih spominov iz otrostva na Veliko noc. Si jih pa zdej ustvarjam :razz:
nana

OdgovorNapisal/-a IsKrIcA » Petek 14 april 2006 @ 8:28

Tody napisal/-a:mah lih zadnjič sem spraševal WTF je to pa se mi ne da googlat za tem anyway who gives a f... važn da smo doma in se bomo spet praskal po jajcih k nevem kam se bi dal...

Kaksen pa si? Naredi vendar nekaj za tradicijo pa vsaj par jajc pobarvi :mrgreen:
IsKrIcA

OdgovorNapisal/-a NoMercy » Sobota 15 april 2006 @ 14:22

meni se zdi pa grozno, da mladi ne znajo povedat 5 stavkov o veliki noči in tut ostalih praznikih... :roll:

ne vem...neke običaje, neko tradicijo pa mormo s sabo nosim, ne more nam bit vse brez veze
NoMercy

OdgovorNapisal/-a Colt » Četrtek 20 april 2006 @ 21:02

No mercy, se strinjam. Ampak bojim se da današnji starši ki se imajo za ultra moderne in sploh ''in'', raje otroku vcepijo vrednoto celodnevnega posedanja pred kompom in TVjem, kot pa kako vzgojnejšo zadevšno.

Sicer pa...tudi neverni oz fanatični antiteisti bi lahko vedeli kaj sploh je Velika noč, nenazadnje tudi splošna izobrazba loči nevednega bebčka od človeka z minimalnim znanjem ki mu le ne visi ''vse dol''.

Sicer pa Velika noč...moment ko zmaga luč nad temo. Brez nje...bi bilo pa res vse brez zveze :grin: Samo ni kaj, če je človek frajer v svetovnem in vesoljskem merilu, potem pač pošlje smrt nekam in vstane. Vstane ne samo zame in zate, ampak za vsako solzo ki je izjokana na svetu. In v to kristjani verujemo.

G
Colt

OdgovorNapisal/-a IsKrIcA » Petek 21 april 2006 @ 8:08

Ja s tem se strinjam, da bi pac morali biti ljudje ne glede na veroizpoved in starost splosno izobrazeni...pa ne samo kar se tice praznikov, tud druge tradicije pa obicaji pa tko naprej.
IsKrIcA

OdgovorNapisal/-a Haselnuss » Petek 21 april 2006 @ 14:29

Jst sem ponavad zarad Velike noci srecen, ker je par dni frej faxa. Na Portugalskem je pa se tolk boljs... 2 tedna frej zaradi teh praznikov! Super! Pa da ne govorim, da so njihova mesteca na severu (kjer je religija res najbolj pomembna zadeva) okrasena bolj kot za Bozic. Res mal pretiravajo...
Haselnuss

Kraj: Menges, Slovenija

Vrni se na ČLOVEK

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost