Zadnji vikend v januarju so se v Žalcu že tradicionalno zbrali tolkalisti iz cele Evrope, saj je bil čas za festival BUMfest. Čez dan so vse dni potekale različne delavnice za vse generacije (tudi bodočih) tolkalistov, pod vodstvom različnih strokovnjakov, ob večerih pa smo se zbirali v žalskem Domu II. slovenskega tabora, kjer so potekali koncerti v sklopu festivala.
V petek, 23.1.2015 smo prisluhnili belgijski zasedbi 4PK, ki jo sestavljajo štirje člani, izvajajo pa avtorsko, bolj orkestralno glasbo s pridihom različnih bolj etnično obarvanih ritmov. Večer je sicer otvoril tolkalski par s ti. “Tank” bobni, ki jih izdeluje Jernej Štorgelj, nato pa se je občinstvu predstavil še eden od vodij delavnic, Avstrijec Claudio Spieler, ki je izvedel krajši set indijskih ritmov, popestren z značilnim “deklamiranjem” v hindujščini.
Sobotni večer je bil rezerviran za nekoliko bolj razigrane Francoze Qutuor Beat, ki so v (na željo občinstva) podaljšanem setu (naslovili so ga Kromoritmos) predstavili igrivo, s humorjem obarvano mešanico tradicionalnih in sodobnih ritmov. Štirje člani so se izmenjevali na različnih tolkalih, od marimb pa do navadnih bobenčkov, za zabavo pa so poskrbeli tudi z vmesnimi komentarji, grimasami in šaljivo koreografijo. Publika je bila navdušena in skupina je požela konkretne aplavze že med predstavo, na koncu pa zasluženo še dolgo stoječo ovacijo. Tudi tokrat je bil na odru Claudio Spieler, ki so se mu pridružile še tri glavne sile Bumfesta – Dejan Tamše, Damir Korošec in Tomaž Lojen ter odigrali krajši set na bobnih cajon v kombinaciji z afriško šerekero.
Zadnji, nedeljski večer, je v dvorani skorajda zadišalo po jedeh “naše in vaše mladosti”. Hrvaški tolkalisti Sudar Percussion so v zanimivem sodelovanju s pianistom Matejem Meštrovićem pripravili pravi meni skladb, ki so imena (in ritme) vzele iz različnih jedi. Slišali smo, kako “poje” sarma, božična potica, paprikaš in še mnoge druge jedi. Za zaključek so se jim na odru pridružili še trobilci Glasbene šole Celje in odigrali Meštrovićevo Slovensko tolkalno sinfonietto, ki združuje vse nam tako dobro znane melodije iz ljudskega izročila. Lahko bi rekli, da je bil večer kar malce nostalgičen, predvsem pa zabaven in poln različnih presenečenj s strani nastopajočih, ki tudi tokrat niso razočarali s koreografijo in vmesnimi komentarji. Goste sta poleg glavnega organizatorja Tamšeta pozdravila še žalski župan Janko Kos in ambasador festivala Blaž Švab, vsi skupaj pa so obljubili, da bo okrogla, 10. izvedba festivala naslednje leto še boljša.
Zato vsem, ki trpite za januarsko “depresijo”, priporočam vsakoleten obisk Bum festa, zagotavljam, da blagodejno vpliva na vaše zdravje in počutje.
Tekst: Natalija Gajšek